Guvernul Republicii Moldova şi partenerii de dezvoltare au semnat miercuri, 24 martie, la Bruxelles Programul de asistenţă pentru Moldova pentru anii 2011-2013 în valoare de 1,936 mlrd. Euro (2,6 mlrd. dolari SUA).
Documentul a fost semnat de către Prim-ministrul Vlad Filat şi Stefan Fule, Comisar UE pentru Extindere şi Politica de Vecinătate.
Programul de asistenţă pentru Moldova pentru anii 2011-2013 a fost semnat ca urmare a lucrărilor Şedinţei Grupului Consultativ - Forumul „Parteneriat pentru Moldova”, co-prezidată şi găzduită de Comisia Europeană şi Banca Mondială şi la care au participat 32 de instituţii bilaterale şi 10 organizaţii multilaterale de dezvoltare.
Premierul s-a arătat convins de faptul că, în cel mai scurt timp partenerii de dezvoltare vor fi mândri că s-au alăturat Republicii Moldova în procesul ei de reformare, de modernizare, iar cetăţenii noştri vor fi mîndri că ţara lor nu mai este izolată pe scena internaţională.
„Încă o dată, vreau să vă mulţumesc tuturor, şi îndeosebi Băncii Mondiale şi Comisiei Europene, pentru organizarea acestui eveniment. De asemenea, vreau să exprim gratitudine partenerilor noştri de dezvoltare”, a menţionat Prim-ministrul.
Martin Raiser, Director Regional al Băncii Mondiale pentru Ucraina, Belarus şi Moldova, a menţionat că, conducerea Moldovei conştientizează că pentru asigurarea prosperităţii vor fi necesare acţiuni susţinute şi de durată.
„Însă, autorităţile deja au demonstrat prin acţiuni decisive că s-au angajat ferm pe calea liberalizării economiei, combaterii corupţiei, reformării sectorului judiciar şi asigurării unei guvernări bune în sectorul public. Această viziune ambiţioasă merită sprijinul internaţional”, a declarat Martin Raiser.