Guvernul moldovean nu semnează astăzi, 26 octombrie, acordul-memorandum cu Fondul Monetar Internaţional (FMI), a declarat ministrul finanţelor Veaceslav Negruţă.
El a spus că negocierile decurg bine, iar detaliile vor fi cunoscute peste două zile. Negruţă nu a exclus faptul ca miercuri să fie semnat acest acord.
În acelaşi timp, ministrul a negat vehiculările precum că FMI ar impune nişte condiţii deosebit de dure. „Sunt negocieri, nu e vorba de condiţii. Este vorba de ajutor oferit Moldovei în situaţia în care se află”, a declarat Negruţă.
De menţionat că anterior, premierul Vlad Filat a declarat că acordul cu FMI va fi semnat pe 26 octombrie.
O misiune a FMI se află într-o vizită de evaluare în Republica Moldova în perioada 14-28 octombrie, în vederea negocierii şi semnării unui memorandum. Vlad Filat a declarat la începutul vizitei misiunii că de semnarea acestui acord-memorandum depind relaţiile cu majoritatea donatorilor, inclusiv Comisia Europeană, dar şi mult-vehiculatul credit din partea Rusiei.