Noul președinte al Comisiei Electorale Centrale a fost ales marți, 15 februarie în cadrul adunării membrilor CEC. Conform votului, Iurie Ciocan a fost desemnat în calitate de președinte, Urîtu Ștefan - vicepreședinte, iar Andrei Volentir va fi secretar general.

”Felicit pe toți cei nominalizați și le urez mult succes! Propun să începem ședința în noua componență și sper să avem o conlucrare fructuoasă”, a declarat Iurie Ciocan.
Prezent la ședință, ex-președintele CEC, Eugeniu Știrbu, a înmînat diplome ONG-urilor care au colaborat cu CEC.
Înainte de a începe  procedura de vot, membrii  CEC au depus jurămînt privind sistarea activității de membru al vreunui partid. Alegerea a avut loc prin vot secret.
De menționat că noua componență a CEC-ului a fost votată în cadrul ședinței Parlamentului, săptămâna trecută, iar membrii acesteia au fost desemnaţi  Volentir Andrei, Igor Vremea, Vadim Moțarschi, Alexandru Semionov, Iurie Ciocan, Vasile Gafton, Ștefan Creangă, Svetlana Guţu şi Ștefan Urîtu.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE