Judecătorii se vor convoca astăzi, 18 octombrie, într-o Adunare Generală a judecătorilor, în cadrul căreia vor fi aleși 6 membri noi ai Consiliului Superior al Magistraturii, anunță Politik.md. În concurs s-au înscris 15 judecători, printre care și membrii Curții Supreme de Justiție: Dumitru Visternicean, Tatiana Răducanu, Ion Druță, dar și actualul președinte al CSM, Nichifor Corochii.
În concurs au mai intrat: din partea Curților de Apel – Vera Toma, Dina Rotarciuc, Anatolie Țurcan, Liliana Catan, Anatolie Minciună; din partea judecătoriilor – Grigore Șișcanu, Gheorghe Balan, Viorica Puică, Maria Chervas, Mihail Macar și Lilia Țurcan.  
CSM are 12 membri, dintre care: 3 din oficiu, fiind vorba de preşedintele Curţii Supreme de Justiţie, procurorul general şi ministrul Justiţiei. În actuala componența a CSM lucrează doar 10 membri, alţi doi cu statut permanent urmând a fi aleşi la Adunarea Generală a Judecătorilor, la care vor fi numiţi şi membrii supleanţi ai instituţiei.
Trei dintre ei sunt aleşi de Parlament din rândul profesorilor de drept titulari. Alţi trei membri sunt numiţi din oficiu - preşedintele Curţii Supreme de Justiţie, ministrul Justiţiei şi procurorul general. Ceilalţi şase sunt aleşi din rândul magistraţilor prin vot secret de Adunarea generală a judecătorilor. Pentru ca procedura de vot să aibă loc, la adunare trebuie să fie prezenţi cel puţin jumătate dintre cei 421 de judecători din ţară.
 

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE