Deputații urmează să examineze astăzi, 18 octombrie, un proiect de lege, prin care se propune exluderea transmisiunii on-line a şedinţelor Guvernului. Potrivit proiectului, caracterul public al şedinţelor va fi asigurat prin plasarea pe pagina web a Guvernului a proiectelor, care urmează a fi examinate în cadrul şedinţelor.
Tot pe pagină urmează să fie plasate și procesele verbale ale şedinţelor, iar informarea publică se va efectua prin intermediul comunicatelor de presă  despre chestiunile examinate şi deciziile adoptate.
Autorii proiectului susțin că astfel membrii Guvernului vor avea mai multă libertate de discuţii în procesul de deliberare asupra chestiunilor de interes public şi că o asemenea abordare va permite eficientizarea procesului decizional.
De cealaltă parte opoziția parlamentară, dar și representanții societății civile au criticat această decizie, motivând lipsa de transparență. 
Proiectul a fost adoptat de Guvern în luna iunie și urmează să fie aprobată și de către Legislativ.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE