Willem-Alexander devine rege al Olandei / FOTO-VIDEO
aprilie 30, 2013
Regina Beatrix a Olandei a abdicat şi prinţul moştenitor Willem-Alexander a devenit rege în urma ceremoniei de întronizare desfăşurate marţi la Palatul Regal din Amsterdam, relatează agenţiile internaţionale de presă.
După un scurt discurs la palatul Regal din Amsterdam, Beatrix a semnat declaraţia de abdicare în prezenţa preşedinţilor Senatului şi Camerei reprezentanţilor, Consiliului de Miniştri, guvernatorilor regatului şi altor invitaţi.
“Astăzi las locul unei noi generaţii. Fiul meu îşi va asuma responsabilitatea acestei noi funcţii”, a apus regina.
Willem-Alexander, în vârstă de 46 de ani, este primul suveran european dintr-o nouă generaţie şi primul reprezentant masculin al familiei regale a Olandei care urcă pe tronul acestei ţări după anul 1890.