poză simbolPrimele trei locuri dintre cele mai sigure bănci din lume sunt ocupate de băncile de stat KfW din Germania, CDC din Franţa, BNG din Olanda şi ZKB din Elveţia, arată raportul anual publicat de Global Finance.
Studiul cuprinde primele 500 de bănci din lume, după marimea operaţiunilor. Analiştii compară ratingurile de credit acordate instituţiilor de agenţiile Fitch, Moody's şi Standard&Poor's.
Cele mai mari schimbări au survenit în cazul giganţilor bancari americani, printre care Goldman Sachs, Bank of America şi Citigroup, care înainte de izbucnirea crizei ocupau poziţii funtaşe în acest top, iar acum nici măcar nu mai apar în el.
Astfel, industria bancară americană poate număra numai patru nume în primele 50 de locuri, în timp ce Marea Britanie, stat al cărui sector bancar este unul dintre cele mai mari la nivel mondial, are numai trei bănci care se califică. În schimb, dintre primele zece instituţii considerate drept cele mai sigure din lume, patru sunt germane.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE