Procurorii au dispus efectuarea unei expertize tehnico-economice a drumului Leova- Bumbăta, care se estimează a fi finalizată în lunile februarie sau martie 2025, a declarat în cadrul emisiunii Moldova Live de la Exclusiv TV, procurorul adjunct al Procuraturii Anticorupție, Octavian Iachimovschi, notează bani.md
„Această expertiză ne va oferi răspunsurile necesare privind justificarea sau lipsa de justificare a costurilor acestui proiect. În paralel, procurorii acumulează alte probe pentru a determina necesitatea construcției drumului și eventualele legături dintre persoane publice și private implicate în acest proiect”, a declarat Iachimovschi.
Investigația vizează și analiza intereselor care ar fi putut influența acest proiect. În prezent, în dosar există două persoane cu statut de bănuit: șeful Administrației de Stat a Drumurilor și un administrator al unei companii private. Procurorul a subliniat că prejudiciul estimat urmează să fie stabilit cu exactitate după finalizarea expertizei.
Proiectul podului Leova-Bumbăta a stârnit critici și din cauza costurilor exorbitante, aproximativ 3,5 milioane de euro pe kilometru de drum, transformându-l în cel mai scump drum construit vreodată în Republica Moldova. Costurile totale se ridică la 260 milioane de lei.