Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder anunță apariția unor noi pete de substanțe petroliere pe Nistru, în zona de nord a Republica Moldova, în pofida faptului că sursa inițială de poluare ar fi fost deja oprită.

„Observăm în continuare pete de produse petroliere care vin din amonte. Cel mai probabil, acestea provin din acumulările rămase în lacurile de liniștire”, a declarat oficialul, aflat în teren, în apropiere de localitatea Unguri, raionul Ocnița.

Autoritățile au intervenit pentru limitarea impactului poluării. În zona Arionești, raionul Soroca, au fost instalate șapte baraje absorbante menite să oprească răspândirea substanțelor petroliere.

În același timp, autoritățile monitorizează impactul asupra mediului, după ce două păsări au fost găsite moarte pe malul râului. Specialiștii de la Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor au fost trimiși la fața locului pentru a stabili cauzele.

Ministrul a anunțat că situația este monitorizată permanent, iar intervențiile vor continua atât timp cât va fi necesar.

De asemenea, autoritățile urmează să se consulte cu experți și organizații de mediu pentru a evalua impactul poluării și a stabili măsuri suplimentare pentru reducerea efectelor asupra ecosistemului.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE