Ministrul rus al Afacerilor Externe, Serghei Lavrov a acceptat invitaţia ministrului Afacerilor Externe şi Integrării Europene, Iurie Leancă, de a veni într-o vizită de lucru la Chişinău. Invitaţia a fost făcută miercuri, 29 martie, în cadrul unei vizite la Moscova a ministrului de Externe al R. Moldova.
Cei doi miniştri au purtat discuţii despre fortificarea relaţiilor moldo-ruse, abordând şi problematica reglementării conflictului transnistrean. În acest context, Iurie Leancă a reiterat necesitatea finalizării procesului de evacuare a muniţiilor şi transformării operaţiunii actuale de pacificare într-o misiune multinaţională civilă cu mandat internaţional.
Ministrul Serghei Lavrov a reiterat sprijinul Federaţiei Ruse pentru suveranitatea şi integritatea teritorială a Republicii Moldova, ca principii de bază pentru continuarea procesului de negocieri.
Părţile au remarcat apariţia unor premise favorabile de ordin intern şi extern pentru reluarea negocierilor oficiale în formatul 5+2. Astfel, oficialii au discutat perspectivele consolidării cooperării în domeniul umanitar şi au semnat un Program de colaborare pentru anii 2011-2013. În acest context, a fost examinat, de asemenea, subiectul extinderii termenului de înregistrare a cetăţenilor moldoveni aflaţi pe teritoriul Federaţiei Ruse de la 3 la 30 de zile.