Actorul, regizorul şi umoristul Gheorghe Urschi a primit astăzi, 15 noiembrie, titlul onorific de Artist al Poporului din partea președintelui Republicii Moldova, Nicolae Timofti. Acest lucru l-a emoționat pe artist, care a încercat să-și ascundă lacrimile de bucurie.
Nicolae Timofti i-a conferit lui Gheorghe Urschi acest titlu printr-un decret semnat pe 20 iulie curent, pentru succese în activitatea de creaţie, merite în dezvoltarea genului satirico-umoristic şi contribuţie la propagarea valorilor morale şi spirituale. Șeful statului i-a spus maestrului Gheorghe Urschi în cadrul ceremoniei de înmânare a titlului de Artist al Poporului că, neoficial, domnia sa și-a obținut cu mulți ani în urmă acest titlu prin activitatea sa artistică. „Sunteți un om al poporului și vreau să vă asigur că vă iubim și vă prețuim pentru tot ce ați realizat în viața Dumneavoastră”, a subliniat Timofti.
Demnitarul i-a urat lui Gheorghe Urschi, care a fost însoțit de fiicele sale Laura și Liliana, să se recupereze cât mai curând după accidentul vascular cerebral, pe care l-a suferit în urmă cu un an și jumătate, în rezultatul căruia a pierdut capacitatea de a vorbi.
Totuși, la întâlnirea de astăzi, umoristul a reușit, prin gesturi, să facă unele glume în stilul care l-a consacrat.