Fostul premier Victor Ponta se întoarce la Palatul Victoria. Ponta va fi consilier onorific al actualului premier Marcel Ciolacu. Decizia privind numirea lui Ponta a fost publicată în Monitorul Oficial. Activitatea nu este remunerată.

„Atâta timp cât domnul Ciolacu, în calitatea sa de premier al României, își dorește să colaborăm în acest domeniu, sunt onorat și foarte deschis să lucrăm împreună. Cred și sper că România poate să își îmbunătățească relațiile economice cu alte guverne și cu mari investitori internaționali. Nu sunt om care preferă să stea pe margine și să critice – dacă am ocazia să sprijin și să obținem rezultate sunt bucuros! Și la nivel personal am o relație cordială cu domnul Ciolacu și îmi doresc, din toată inima, ca Guvernul pe care îl conduce să performeze în zona economică!”, a declarat Victor Ponta pentru DCNews.

„Din păcate, premierii anteriori n-au avut consilieri pe relații internaționale. Ciolacu m-a chemat pe persoană fizică. Când eram eu prim-ministru am văzut și în alte țări că premierii aveau consultanți pe partea de relații internaționale. Din păcate, ultimii premieri ai României, și au fost vreo 8 de când am plecat eu, n-au ținut cont, fiind zero pe partea de relaționare la nivel extern. Faptul că Marcel Ciolacu vrea să aibă un consilier cu experiență e foarte bine și aceasta este știrea, a comentat Victor Ponta

El a mai spus că actualul guvern de la București se confruntă cu o criză economică profundă

„Sper ca Ciolacu și guvernul său să înțeleagă că se confruntă cu o situație grea, complicată. Să ai 150 de miliarde de euro datorii e groaznic. Trebuie măsuri ca în special în zona publică sa scăpăm de cheltuieli nejustificate, prin firme de casă, relații, birocrație…”, a spus Ponta.

Victor Ponta a fost premier din partea PSD între 2012 și 2015, dându-și demisia din funcție după protestele masive, pe fondul tragediei din clubul Colectiv.

În 2017 a pus bazele partidului Pro România.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE