Acordul privind micul trafic la frontieră dintre România şi Republica Moldova a fost parafat marţi, la Chişinău, după ce delegaţiile au încheiat negocierile asupra textului.
Chişinăul speră ca prevederile Convenţiei privind micul trafic la frontieră cu România să intre în vigoare până la finele acestui an, a declarat marţi ministrul afacerilor externe şi integrării europene, Iurie Leancă, într-o conferinţă de presă la care a anunţat şi parafarea acestui document.
Leancă a declarat că unele elemente ale acesteia urmează încă să fie încă stabilite, dar este deja clar că cetăţenii moldoveni, care locuiesc în zona de frontieră vor putea intra în România în baza unor permise de călătorie eliberate în mod gratuit, pentru un termen de la doi la cinci ani.
Leancă însă a menţionat că deocamdată nu se cunoaşte lista exactă a localităţilor, care vor intra în această zonă, însă este vorba de o rază de aproximativ 30 km.
În acelaşi context, şeful diplomaţiei moldoveneşti a anunţat şi disponibilitatea Chişinăului în privinţa deschiderii celor două consulate româneşti la Bălţi şi Cahul. De asemenea, Republica Moldova urmând să deschidă un consulat la Iaşi.
Ministrul interimar al afacerilor externe al României, Cătălin Predoiu, a salutat faptul că autorităţile Republicii Moldova şi-au dat acceptul pentru deschiderea consulatelor României la Cahul şi Bălţi, anunţă Ministerul Afacerilor Externe de la Bucureşti. ”Această decizie confirmă angajamentul României şi al Republicii Moldova de a acţiona cu hotărâre pentru a întreprinde măsuri clare în interesul cetăţenilor din cele două state. Deschiderea celor două consulate va facilita aplicarea documentului care a fost parafat astăzi", a spus Predoiu.
România a propus încă în martie 2008 semnarea Acordului de mic trafic, dar fostele autorităţi comuniste au condiţionat semnarea acestuia de semnarea Tratatului de frontieră.