100 de milioane de euro planifică să investească în R. Moldova Banca Europeană pentru Investiţii, a anunţat Constantin Synadino, şeful Divziunii pentru Energie, Mediu şi ÎMM pentru Rusia, Europa de Est, Caucazul de Sud şi Asia Centrală din cadrul Departamentului pentru ţările vecine şi partenere ale Europei a Băncii Europene pentru Investiţii.
Banii vor fi investiţi timp de 15 luni în proiecte ce ţin de creditarea întreprinderilor mici şi mijlocii, protecţia mediului ambiant, infrastructură. De asemenea, a mai precizat Synadino, BEI este dispusă să efectueze studii de fezabilitate privind lansarea unor proiecte în domeniul energetic şi a surselor alternative de energie.
„Republica Moldova prezintă un interes deosebit pentru noi şi dorim să continuăm investiţiile în ţara Dvs. Avem o agendă complexă pentru Republica Moldova, iar abordarea noastră va fi una pragmatică”, a declarat Constantin Synadino.