Serviciul Hidrometeorologic de Stat a emis cod galben luni, 18 aprilie, avertizând că în zilele ce urmează sunt aşteptate îngheţuri pe întreg teritoriul R. Moldova.
Potrivit sursei, în timpul de noapte şi dimineaţă a perioadei de zile 19-21 aprilie sunt aşteptate îngheţuri la suprafaţa solului.
Astfel, în această perioadă izolat se prevăd îngheţuri cu intensitatea de -1…-2 °С. 
Serviciul mai anunţă că în funcţie de intensitatea şi evoluţia fenomenelor, mesajele vor fi actualizate prinavertizări meteorologice ulterioare. 

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE