Înarmaţi cu placarde, aceştia au blocat mai multe treceri de pietoni oprind şoferii din trafic, obligându-i să cedeze trecerea pietonilor.
Antoniţa Fonari, organizatoarea acestui flash-mob a declarat că prin această acţiune vrea să amintească faptul că cele mai multe accidente se întâmplă pe trecerile de pietoni. “De fapt, trecerile sunt puţine, iar cele existente sunt rău vizibile”, a spus Antoniţa Fonari .
La flash-mob au participat în calitate de voluntari, interpreţi şi jurnalişti, precum Mircea Surdu, Maria Iliuţ, Nata Albot, Tudor Darie, Nicu Ţărnă şi alţii.
Cristian Aldea-Teodorovici consideră că “trebuie să fie marcate zebrele pentru a fi vizibile şi să fie mărite amenzile”.
“Chiar dacă nu schimbă mare lucru, cel puţin 100 de şoferi au cedat azi trecerea pietonilor”, a precizat Nata Albot, prezentator radio şi tv.
Conform legislaţiei, şoferii care nu cedează trecerea pietonilor, sunt amendaţi cu o sumă ce variază între 200 şi 400 de lei.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE