Acordul de constituire a noii Alianțe este gata în proporție de 99%, iar actul poate fi semnat chiar astăzi sau mâine. Acest lucru l-au afirmat reprezentanții grupurilor de lucru din partea celor trei formațiuni care urmează să constituie majoritatea, anunță Politik.md.
Reprezentantul PD, Sergiu Sîrbu, a specificat că urmează să fie făcute mici modificări de ordin tehnic. Tot el susține că în cadrul discuțiilor în grupurile de lucru nu s-a menționat despre partajarea funcțiilor. „Grupul de lucru au definitivat acordul de constituire, practic la nivel de 99%. Au rămas câteva momente redacționale și sperăm ca liderii să ajungă la un acord pe responsabilitățile pe ficare domeniu, textul acordului poate fi semnat, totul deja depinde de lideri”, a declarat Sergiu Sîrbu, după negocieri.
În același sens, deputatul PL Iurie Chirinciuc a declarat pentru Deschide.md că documentul ar putea fi semnat sâmbătă. „La baza lui au stat toate Acordurile de până acum: și cel din 2009, și cel din 2010 și cel din 2015. Am preluat din toate câte puțin, dar am venit și cu propriile ajustări”, a spus parlamentarul.
Referindu-se la Programul de guvernare, Chirinciuc a menționat că acest document va fi gata luni, apoi urmează să fie transmis la traducere în limba rusă, iar joi va putea fi prezentat în plenul Parlamentului. În privința denumirii noii coaliții, legiuitorul a specificat că se vehiculează mai multe variante, dar cel mai propbabil va fi denumirea „Alianța pentru Integrare Europeană 3” - AIE -III.