Opoziția BCS în Parlament a criticat politicile statului în raport cu pensionarii. Criticile deputaților socialiști și comuniști survin în condițiile în care Parlamentul a adoptat un proiect de modificare a Legii privind sistemul public de pensii prin care persoanele care au realizat un stagiu de cotizare de cel puțin 40 de ani și beneficiază, actualmente, de pensie minimă vor primi pensii majorate. Deputatul, Petru Burduja a subliniat inconsecvența guvernării în ceea ce privește susținerea pensionarilor, menționând că, în ciuda promisiunilor, în ultimii patru ani, guvernarea nu a reușit să ofere o protecție reală pensionarilor.

„Este păcat că, pe un subiect atât de sensibil pentru societatea noastră, se manevrează cu astfel de declarații. Ați susținut constant pensionarii, dar ce ați făcut în patru ani? Când ați majorat inflația cumulativ cu 60%, pensionarilor le-ați oferit doar 15% indexație, încălcând flagrant legea”, a declarat Burduja.

Deputatul BCS a adus în discuție un caz concret al unei pensionare care nu își poate acoperi costurile de trai, menționând că, pentru a plăti facturile de energie, aceasta ar trebui să își cheltuiască aproape întreaga pensie de 3500 lei. „Ea m-a rugat să vă transmit, deputaților din majoritatea parlamentară, să o ajutați să își facă divizul de consum. Cum poți trăi cu o așa pensie când facturile depășesc venitul lunar?”, a adăugat Burduja.

În încheiere, deputatul a subliniat că politica economică actuală nu susține agenții economici locali, iar țara devine tot mai dependentă de importuri.

„Pentru a sprijini pensionarii și a asigura un trai decent, trebuie să susținem agenții economici autohtoni, nu doar să vorbim despre măsuri populiste. Avem nevoie de politici care să sprijine economia locală și să genereze venituri suplimentare la buget”, a concluzionat Burduja.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE