Comisia Electorală Centrală (CEC) a propus astăzi digitalizarea procesului electoral, prin aplicarea votului la distanță - corespondență sau internet, cu utilizarea unor mijloace de identificare electronică. Modificările sunt incluse în proiectul Codului Electoral și vor fi transmise Parlamentului spre adoptare.
În cadrul evenimentului de prezentare a proiectului, președintele CEC, Angelica Caraman, a specificat că modificările au drept scop soluționarea deficiențelor identificate de funcționarii electorali și includ observațiile Curții Constituționale și ale misiunilor naționale și internaționale.
„Noile prevederi reprezintă rezultatul unui proces amplu de revizuire a legislației electorale actuale. Prin adoptarea documentului ne dorim să îmbunătățim procesul electoral și să oferim cetățenilor servicii moderne și de calitate. Ne dorim ca, oriunde s-ar afla, cetățeanul să-și poată exercita dreptul de vot și să aibă putere participativă”, a spus Angelica Caraman.
Proiectul Codului Electoral urmează a fi adoptat cu cel puțin un an înainte de un scrutin.


