Liderul PCRM, Vladimir Voronin alături de colegii săi Vasilii Şova, Grigore Petrenco şi Sergiu Sârbu au spus marţi, 19 aprilie, că în cadrul integrării europene a RM, neutralitatea militară a acesteia este în pericol, de aceea ei propun un proiect de lege, potrivit căruia neutralitatea permanentă a ţării să fie recunoscută la nivel internaţional.
Prevederea cu privire la neutralitate este tot mai mult eronată. Noi vedem că, de facto, integrarea europeană s-a transformat în integrare euro-atlantică. Noi vedem că ministrul Apărării semnează acorduri netrasparente cu omologii săi din România şi se creează impresia, că pentru regimul actual neutralitatea ţării nu este o strategie orientată spre viitor, dar ceva care se poate de ignorat sistematic, fără nici un fel de urmări. Cunoaşteţi că statele cu înaltă reputaţie politică şi democratică sunt neutre”, a declarat Vladimir Voronin.
Liderul comunist s-a referit şi la problema transnistreană, subliniind că există pericolul repetării scenariului din anul 1991, iar proiectul de lege pe care îl prezintă prevede că pe teritoriul Republicii Moldova nu se admit forţe armate străine. Colegul său, Vasilii Şova a ţinut să menţioneze că sunt metode de a pune capăt acestui conflict în mod paşnic.
Proiectul va contribui la sporirea încrederii dintre malurile Nistrului. Este loc pentru discuţii, pentru îmbunătăţiri. Vreau să spun că Federaţia Rusă este dispusă să-şi evacueze forţele militare din regiunea transnistreană. Noi deşi avem un rând în Constituţie despre neutralitate, nu suntem percepuţi ca atare. Noi avem nevoie de o lege care să spună clar asta", a declarat Şova.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE