Potrivit declarantului, agenţii de circulaţie l-ar fi oprit acum patru zile pe traseul Etulia-Cişmichioi pentru că ar fi condus vehiculul fără permis de conducere, fapt pentru care i-au ridicat plăcuţa cu numărul de înmatriculare. Ca să nu-i întocmească însă proces-verbal contravenţional şi să-i restituie numerele, poliţiştii ar fi pretins 600 de lei.
Pe acest caz a fost pornită o cauză penală.
La moment, poliţiştii sunt reţinuţi preventiv, pentru 72 de ore, în Izolatorul de detenţie provizorie al DGT Sud.
De notat că, în primele trei luni ale anului curent Centrul anticorupţie a reţinut 11 poliţişti, suspectaţi de comiterea diferitor acte de corupţie. Anul trecut, CCCEC a pornit 55 dosare penale în privinţa angajaţilor MAI.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE