Președintele Republicii Moldova, Nicolae Timofti, speakerul Parlamentului, Andrian Candu, dar și premierul interimar, Natalia Gherman, au depus astăzi flori la monumentul lui Ștefan cel Mare. Astăzi au fost comemorați 511 ani de la moartea voievodului, anunță Politik.md.
Cu această ocazie și deputații din Parlament, la începutul ședinței plenare au ținut un minut de reculegere.
Tot astăzi, în Grădina Publică Ştefan cel Mare şi Sfânt va avea loc deschiderea oficială a Festivalului Internaţional „Ştefan cel Mare şi Sfânt”. Pe scenă vor evolua interpreţi, orchestre, dansatori, ansambluri folclorice din ţară şi de peste hotare.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE