Trei judecători au fost demiși, ieri, 18 decembrie, de către membrii Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), anunță Politik.md.

Aceștia sunt: judecătorul de la judecătoria Anenii Noi, Fiodor Gonţa; judecătorul Judecătoriei Comerciale de Circumscripţie, Aliona Roşca, şi judecătorul Curţii Supreme de Justiţie (CSJ), Valentin Barbă.
Ministrul Justiţiei, Oleg Efrim a menționat pentru agenția „Infotag” că, din cei 7 judecători ai CSJ, care urmau să decidă în privinţa continuării carierei la alte judecătorii sau a demisiei, doar 2 au contestat decizia la CSJ.
„Doamnei Nina Cernat, ieri, prin decizia colegiului CSJ, compus din nouă judecători, i-a fost respinsă cererea de repunere în funcţia de judecător al CSJ. Miercuri, 19 decembrie, colegiul CSJ va decide asupra cererii altui judecător demis al CSJ - ex-preşedintele curţii, Ion Muruianu. Sper că decizia va fi similară, pentru că domnul Muruianu profită foarte iscusit de toate subtilităţile legislaţiei naţionale ca să obţină decizia de care are nevoie", a spus Efrim.
Un alt ex-judecător al CSJ, Sergiu Furdui, a solicitat membrilor CSM să-şi revadă decizia şi să-l menţină în funcţia de judecător al Curţii Supreme de Justiţie.
Pe 20 noiembrie, CSM şi-a făcut publică hotărârea privind primul „val” de reduceri în sistemul judecătoresc. La CSJ a fost propusă demiterea unui număr de 7 judecători. Acestora li s-a propus să ia, în termen de o lună, una din 3 decizii posibile: reducerea, pensionarea sau un loc de muncă în orice altă instanţă.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE