Doi soţi au ajuns pe banca acuzaţilor fiind învinuiţi de circulaţia ilegală a substanţelor narcotice, informează Procuratura Generală.
Potrivit sursei, în perioada anului curent, în rezultatul cultivării şi prelucrării plantei de mac în scop de înstrăinare, inculpaţii au păstrat la domiciliul lor din r-nul Donduşeni substanţa narcotică - pai de mac uscat.
În luna august curent, în cadrul achiziţiei de control efectuate de către colaboratorii de poliţie, soţii au realizat contra sumei de 7 mii lei 676 grame de pai de mac uscat.
Procurorii învinuiesc soţii că au păstrat la domiciliul lor încă 3821 grame de pai de mac, care urmau să fie vândute cu de 25 mii lei. În septembrie curent, substanţa narcotică a fost depistată şi ridicată în rezultatul percheziţiei efectuate la domiciliul învinuiţilor.
În privinţa soţului a fost aplicată măsura preventivă arestul preventiv, iar în privinţa soţiei - eliberarea provizorie sub control judiciar.
Procurorii au expediat cauza penală pentru examinare în fond Judecătoriei Donduşeni.