Agenția Proprietății Publice (APP) a dispus inițierea unei anchete la MoldATSA și suspendarea din funcție a directorului întreprinderii, Dumitru Vangheli.

Potrivit APP, decizia a fost luată în urma apariției în spațiul public a unor informații privind legalitatea și autenticitatea documentelor prezentate de acesta în dosarul de concurs pentru ocuparea funcției de director, dar și asupra unor aspecte ce țin de activitatea managerială a întreprinderii.

Prin Hotărârea fondatorului nr. 26 din 18 iunie 2026, a fost instituită o comisie de anchetă care va examina „obiectiv și multilateral” toate circumstanțele semnalate. Comisia urmează să analizeze documente, să audieze persoane implicate și să prezinte un raport final în termen de 30 de zile.

Pe durata anchetei, Dumitru Vangheli a fost suspendat din exercitarea atribuțiilor de director, iar conducerea interimară a MoldATSA a fost preluată de Vitalie-Silviu Midrigan, pentru a asigura continuitatea activității instituției.

Autoritățile nu au anunțat încă concluzii definitive, ancheta fiind în desfășurare.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE