102 persoane au fost incluse într-o listă a persoanelor, care vor beneficia de îndemnizații pentru că au avut de suferit în urma evenimentelor din 7 aprilie 2009. În acest sens, Ministerul Justiției a pregătit un proiect de hotărâre, care urmează a fi expus și aprobat de către Guvern astăzi, 7 noiembrie, în cadrul ședinței Executivului.
În acest sens, Ministerul Finanțelor va aloca din fondul de rezervă al Guvernului, suma de 411 mii de lei Ministerului Muncii, Protecției Sociale și Familiei pentru acordarea îndemnizațiilor unice persoanelor civile și colaboratorilor organelor de drept, care au avut de suferit în urma evenimentelor din 7 aprilie 2009, anunță Politik.md.