Salariile cadrelor didactice, care activează în instituţii de învăţământ preuniversitar şi universitar, vor fi majorate de azi, 1 aprilie, cu 17 la sută. Creşterea menţionată reprezintă a doua etapă a majorării salariilor pedagogilor din anul curent, de sporirea retribuţiei muncii urmând să beneficieze circa 59 mii de persoane.

Ministrul Finanţelor, Mariana Durleşteanu, a declarat pentru presă că echivalentul în bani a majorării constituie în mediu 290 lei. Decizia de majorare a salariilor din 1 aprilie a fost aprobată de Cabinetul de miniştri. În acest context, Guvernul a alocat din bugetul de stat peste 198 mln lei.

Durleşteanu a specificat că această majorare va contribui la îmbunătăţirea calităţii predării în instituţiile de învăţământ din ţară.

În ultimele şase luni, aceasta este a treia majorare operată pentru cadrele didactice. La 1 octombrie 2008 remunerările pedagogilor au crescut în mediu cu 18 la sută, iar din 1 ianuarie 2009 - cu 21 la sută.

Potrivit creşterii treptate a salariilor pedagogilor, în luna septembrie curent salariul mediu al unui angajat din sfera pedagogică va fi de minim 3140 lei. Bugetul de stat pentru anul curent prevede mijloace financiare în sumă de 6,9 mlrd lei, care vor fi valorificate pentru majorările de salarii în sfera bugetară.

Acum în loc de 770 lei, salariul unui profesor, va fi de 1060 lei, în timp ce salariul mediu lunar în economia națională pentru anul 2008 a constituit 2529 lei, conform datelor Biroului Național de Statistică . Bună glumă de 1 aprilie!

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE