Amplasarea unei părţi a sistemului antirachetă PRO pe teritoriul naţional este dreptul firesc al unui stat suveran, membru al NATO, cum este România, a declarat Vitalia Pavlicenco, lider PNL, marți, 16 februarie, pentru Serviciul rusesc al BBC.
”Rusia ar trebui să conştientizeze clar acest lucru, să renunţe la convingerea că România ar putea reveni în sfera sa de influenţă. Amplasarea sistemului american PRO în primul stat românesc este o confirmare a faptului că România a trecut definitiv în blocul militar americano-european NATO”, a spus Pavlicenco.
În ceea ce priveşte al doilea stat românesc, pe al cărui teritoriu naţional există o formaţiune de stat separatistă – ”Transnistria, R. Moldova ar trebui să salute amplasarea sistemelor americane în România, pentru că aceasta înseamnă o apărare în faţa unor eventuale atacuri, mai ales că Moldova nu face parte din nici un sistem de securitate colectivă”, a mai spus liderul PNL.
Vitalia Pavlicenco mai consideră că liderul separatist Igor Smirnov din Tiraspol, susţinut de cercurile ruseşti cu intenţii imperiale, nu poate face declaraţii privind amplasarea rachetelor în Transnistria fără încuviinţarea Kremlinului: „Moldova se află la intersecţia a două sisteme de securitate, iar Transnistria a fost concepută de Moscova ca un obstacol pentru ieşirea Moldovei din sfera de influenţă rusă şi trecerea ei în sfera americană, adică NATO”, menționează Pavlicenco.
În prezent, a mai spus preşedintele PNL, la Chişinău s-a schimbat puterea, fiind orientată spre valorile occidentale, spre o colaborare moldo-română, ceea ce nu place Moscovei, care nu poate recepta adecvat acest lucru şi încearcă să împiedice permanent apropierea Moldovei de SUA, de NATO, de UE, de România. Pe Smirnov îl aranjează noua putere la Chişinău, pe care o califică drept „antirusă şi anticeseistă”, invocând, în consecinţă, necesitatea de a se apăra de Chişinău, de România, de NATO, de SUA prin invitarea Kremlinului să amplaseze rachete în Transnistria. Însă, Rusia nu poate, nu are nici un drept să-şi amplaseze rachetele pe teritoriul naţional al R. Moldova ca răspuns la prezenţa sistemelor americane antirachetă în România.
Dacă Rusia considera datoria Transnistriei pentru gaze ca datorie a R.Moldova, nu poate plasa rachete pe pământul nostru, violându-ne integritatea statală. Rusia preferă să vorbească despre o datorie comună a statului Republica Moldova, însă când lui Smirnov i se sugerează ideea de a cere amplasarea în Transnistria a rachetelor ruseşti, Rusia uită că e vorba de un stat naţional şi unitar R. Moldova.
„Am putea presupune că, în zona noastră, pasiunile se vor înfierbânta, Moscova va dori să-l susţină pe Voronin şi pe comunişti, care se pare că au binecuvântarea acesteia să susţină, în continuare, neutralitatea R. Moldova şi tărăgănarea mersului spre UE, înăbuşirea speranţelor europene ale tinerilor din al doilea stat românesc, cel mai sărac stat din Europa” - a spus în încheierea declaraţiei pentru BBC Vitalia Pavlicenco.