Ucraina a anunțat că își dorește demilitarizarea regiunii transnistrene, iar pretinsele forțe de menținere a păcii trebuie înlocuite cu misiunea OSCE. Acest lucru a fost anunțat printr-un comunicat emis de Ministerul de Externe al Ucrainei, prin care este exprimat și regretul față de tragedia de la 1 ianuarie de pe podul de lângă Vadul lui Vodă.
„Sperăm că va fi o anchetă obiectivă şi imparţială. Din rezultatele acestei anchete, toate părţile implicate trebuie să tragă concluzii şi să ia măsurile adecvate pentru a preveni repetarea unor cazuri similare", se menționează în comunicat.
Autoritățile ucrainene mai anunță că sunt gata să participe la discuțiile privind demilitarizarea Transnistriei.
De menționat, că reacția a venit după ce, la 1 ianuarie 2012, un tânăr de 18 ani din satul Pârâta a fost împușcat în abdomen de către un soldat din cadrul forțelor pacificatoare ruse. Tânărul va fi petrecut astăzi, 4 ianuarie, pe ultimul său drum.