Doi tineri în vîrstă de 22 şi 20 ani din raionul Hînceşti vor sta 3 luni după gratii pentru că au depus declaraţii mincinoase.
 
Potrivit actului de învinuire al procurorilor, unul dintre tineri s-a luat la ceartă cu un amic, pe motiv că şi-a pierdut telefonul mobil. Mai tîrziu acesta a declarat organelor de drept precum că amicul său i-ar fi sustras telefonul. Aceleaşi declaraţii au fost date şi de un martor care se afla în acelaşi loc cu cei doi.
 
Cîteva luni mai tîrziu cei doi şi-au schimbat punctul de vedere în favoarea celui pe care l-au învinuit anterior.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE