Deşi cele mai multe erau inofensive, unul din şase telefoane avea cunoscuta bacterie E.Coli, microorganism care a provocat zeci de cazuri de intoxicaţii alimentare şi chiar un deces în Europa, în această vară.
Experţii de la London School of Hygiene and Tropical Medicine au luat probe de pe telefoanele mobile şi de pe mâinile a 400 de persoane din 12 oraşe diferite. Ei au descoperit în urma analizelor din laboratoare că telefoanele sunt una dintre cele mai importante gazde ale microbilor.
Pentru a preveni apariţia toxiinfecţilor, specialiştii recomandă spălatul pe mâini după fiecare folosire a telefonului mobil. Medicii spun că unele bacterii sunt contagioase şi supravieţuiesc ore întregi pe mâinile oamenilor, ţinând cont că temperatura şi umiditatea acestora este destul de ridicată, ceea ce creează un mediu propice pentru culturile de microorganisme.
E.Coli este extrem de contagioasă. Bacteria îşi are originea din materiile fecale, iar specialiştii atenţionează că spălatul mâinilor cât mai des micşorează şansele de a lua acest microb. Anual, doar în Marea Britanie 17 milioane de oameni se confruntă cu probleme de tip gastro-intestinal. Cei mai vulnerabili sunt copiii şi vârstnici.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE