Republica Moldova este remarcată de către oficialii europeni ca fiind în avangardă ţărilor parteneriatului Estic, a menţionat Comisarul pentru extindere şi politică Europeană de vecinătate, Ştefan Fule.
Aprecierea a fost dată în cadrul celei de a doua reuniune a miniştrilor Afacerilor Externe din statele membre UE şi statelor Parteneriatului Estic, care a avut loc luni, 13 decembrie la Bruxelles. Ştefan Fule a mai apreciat Moldova pentru progresul semnificativ la capitolul reforme.
La această reuniune au participat miniştri de externe ai UE, care au susţinut aspiraţiile statelor din Parteneriatul Estic. În cadrul întrevederii s-a discutat despre îmbunătăţirea şi simplificarea regimului de călătorii pentru studenţi, cercetători şi oamenii de afaceri în spaţiul UE, continuarea procesului de liberalizare a vizelor şi extinderea oportunităţilor pentru consolidarea comerţului liber. De asemenea, miniştrii s-au referit la necesitatea identificării mecanismelor pentru consolidarea Parteneriatului Estic prin aprobarea unei liste de proiecte strategice de importanţă regională.
R. Moldova a fost reprezentată de ministrul Afacerilor Externe şi Integrării Europene, Iurie Leancă care a avut întrevederi cu înalţi oficiali ai UE, comisarul Ştefan Fule, alţi oficiali, precum şi cu miniştrii de Externe ai Cehiei, Poloniei, Suediei, Estoniei şi României.