Moscova este foarte nemulțumită de comportamentul liderului de la Tiraspol, Igor Smirnov, care și-a înaintat candiatura pentru a 5-a oară, anunță publicația ”Kommersant”.
Potrivit publicației, Igor Smirnov este un impediment pentru planul președintelui Medvedev de a unifica Moldova și de a întări neutralitatea acesteia. În acest sens experții consideră că embargo-ul pentru cognac este un semn de înlăturare a lui Smirnov de la putere, însă deocamdată acest lucru nu îi este în puteri, deoarece influența Rusiei în Transnistria este foarte slabă.
Înfluența slabă se datorează poziției slabe a candidatului pe care contează Rusia. Acesta este președintele Sovietului Suprem din Transnistria, Anatol Kaminski, despre care Serghei Narîșkin ar fi vorbit ca despre un candidat ”destoinic, cu un program real și concret”.
Referitor la actualul lider, acesta este învinuit de presiune asupra opoziției și de faptul că nu permite noilor forțe politice să vină la guvernare. Purtătorul de cuvînt al administrației Președintelui Federației Ruse menționase anterior că situația din Transnistria este convenabilă intereselor lui Smirnov și celor din sfera lui de influență, pe când însăși așa numita ”republică” se află într-o profundă criză economică și politică, mai scrie sursa.