Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale menționează că, în baza investigațiilor comune ale procurorilor PCCOCS și ofițerilor Inspectoratului Național de Investigații din cadrul IGP al MAI, procurorul general interimar, Dumitru Robu, a pornit, la 1 octombrie, urmărirea penală „pe faptul îmbogățirii ilicite comise de către Constantin Țuțu în perioada anilor 2014 – 2018”.
 
„Potrivit datelor din cadrul investigațiilor, acțiunile prejudiciabile s-au manifestat prin deținerea de bunuri care depășesc substanțial veniturile declarate de acesta în perioada menționată, inclusiv automobile și imobile de lux”, se precizează în comunicatul Procuraturii.
 
Totodată, Dumitru Robu a dispus ca urmărirea penală în această cauză să fie efectuată în continuare de Procuratura Anticorupție. Constantin Țuțu nu se află în R.Moldova.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE