Republica Moldova va avea un viitor luminos în Uniunea Euroasiatică, aşa cum a spus vicepremierul rus Rogozin. Preşedintele Timofti a ignorat UE şi a promulgat legile anti-democratice PLDM-PCRM.
Deşi, miercuri, preşedintele Nicolae Timofti a trimis spre reexaminare, Parlamentului Republicii Moldova, Legea nr. 109 din 3 mai 2013, privind posibilitatea retragerii de către Parlament a mandatelor judecătorilor Curţii Constituţionale în cazul „pierderii încrederii”, joi, a promulgat celelalte legicontroversate: Legea nr.106 prin care Centrul Naţional Anticorupţie a fost subordonat permierului; Legea nr.108 prin care a fost modificat Codul Electoral şi crescut pragul electoral; Legea nr.107 prin care au fost precizate atribuţiile Guvernului în exerciţiu (demisionar); Legea nr.110 prin care au fost stabilite competenţele prim-ministrului interimar.
Toate aceste legi au fost criticate de oficiali europeni de rang înalt. Au reacţionat Înaltul Reprezentant al UE pentru afaceri externe şi politica de securitate, Catherine Ashton, comisarului european pentru extindere, Stefan Fule şi preşedintele Comisiei de la Veneţia, Gianni Buquicchio. De asemenea, au reacţionat Preşedintele Adunării Parlamentare a Consiliului Europei (APCE), Jean-Claude Mignon, şi Secretarul General al Consiliului Europei (CoE), Thorbjørn Jagland. Reacţii negative au venit şi de la OSCE, dar şi de la preşedintele ParlamentuluiEuropean, Martin Schulz, care a declarat că voturile comune ale deputaţilor PLDM şi PCRM ar putea avea consecinţe negative pe termen lung. O reacţie similară a avut şi Traian Băsescu.
Dmitri Rogozin: Moldova se va integra în Uniunea Euroasiatică
Vicepremierul rus Dmitri Rogozin a declarat joi, la Tiraspol, în cadrul manifestaţiilor organizate cu ocazia zilei de 9 mai, că Republica Moldova “va avea un viitor frumos doar dacă se va integra în Uniunea Euroasiatică“. “Sunt convins că Moldova va avea un viitor frumos doar dacă se va integra în Uniunea Euroasiatică şi credeţi-mă că aşa şi va fi. Asta o să le spun astăzi şi oficialilor de la Chişinău”, a declarat vicepremierul rus Dmitri Rogozin, relatează PRO TV Chişinău.
“Pentru noi (…) importantă este integrarea în Uniunea Euroasiatică. Integrarea în Uniunea Euroasiatică este foarte importantă pentru cetăţenii Republicii Moldova“, a afirmat Rogozin. “Noi înţelegem că această cupă a fost ruptă în bucăţi, dar ar trebui să fie în continuare lipită. Noi trebuie să fim împreună oricum. Noi avem o singură istorie şi ziua de 9 mai este o dovadă în acest sens”, a specificat oficialul rus.
Uniunea Euroasiatică este o propunere pentru fostele state sovietice, dar şi pentru alte state apropiate cultural de Rusia, de aprofundare a integrării economice şi politice într-o uniune supranaţională. Ideea a fost exprimată pentru prima dată de către preşedintele Kazahstanului, Nursultan Nazarbaiev, într-un discurs susţinut la o universitate din Moscova în 1994 şi a fost reluată de către Vladimir Putin, în octombrie 2011. În opinia lui Vladimir Putin, Uniunea Eurasia s-ar baza pe “cele mai bune din valorile Uniunii Sovietice”. La data de 18 noiembrie 2011, preşedinţii Belarusului, Kazahstanului şi Rusiei au semnat un acord prin care au stabilit un obiectiv de instituire a Uniunii Euroasiatice până în 2015.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE