trm.mdPreședintele Ucrainei, Petro Poroșenko, și președintele Poloniei, Bronislaw Komorowski au fost decorate astăzi, 20 noiembrie, cu Ordinul Republicii, anunță Politik.md. În acest sens, președintele Nicolae Timofti a semnat două decrete de conferire a medaliilor, pe care le-a înmânat într-o ceremonie oficială.
Șeful statului polon a primit ordinal pentru efortul constant în sprijinul R. Moldova în calea sa de integrare europeană. De asemenea, și președintele ucrainean a fost decorat în semn de gratitudine pentru suportul său acordat țării noastre.
În cadrul conferinței de presă susținută de cei trei șefi de stat, președintele Bronislav Komorowski a declarat că Polonia sprijină politica de integrare europeană a Republicii Moldova și Ucrainei. „Aderarea Poloniei la UE în 2004 a adus beneficii pe toate planurile cetățenilor țării”, a spus Bronislav Komorowski.
Solicitat de ziariști să comenteze eficiența utilizării fondurilor europene de către autoritățile de la Chișinău, președintele polonez a arătat că rolul opiniei publice și consolidarea instituțiilor democratice sunt determinante pentru combaterea corupției.
Președintele Petro Poroșenko a declarat că poporul ucrainean s-a pronunțat fără rezerve în cadrul alegerilor parlamentare recente pentru apropierea de Europa. „Afirm că nu există alternativă pentru integrarea europeană”, a subliniat șeful statului ucrainean.
Petro Poroșenko a spus că parcursul european comun al Ucrainei și a Republicii Moldova va facilita reglementarea diferendului transnistrean și colaborarea în domeniul securității.
Președintele Ucrainei a declarat că țara sa este victima unei agresiuni militare a Federației Ruse și a subliniat importanța respectării prevederilor Acordurilor de la Minsk pentru încetarea ostilităților.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE