Membrii Comisiei Naţionale de Intgritate sunt alarmaţi de faptul că un grup de funcţionari au început un proces de denigrare a instituţiei cu scopul lichidării acesteia. Deşi nu indică numele persoanelor, membrii CNI anunţă printr-o scrisoare, că acest grup de persoane de demnitate publică, care au o reputaţie dubioasă, utilizează Grupul de lucru constituit pe lângă Ministerul Justiției.
„Pentru atingerea scopului propus, aceste persoane corupte și-au unit eforturile în denigrarea și desființarea Comisiei Naționale de Integritate, antrenând în această acțiune de sabotare și discreditare resurse guvernamentale, fonduri internaționale, surse mass-media, precum și anumiți reprezentanți ai organizațiilor neguvernamentale.
Acestea au elaborat un proiect de lege cu privire la Comisia Națională de Integritate (de fapt Inspectorat), deși conform Ordinului nr.387 din 06 septembrie 2014 al Ministrului Justiției, la alin.3 al pct.II este stabilit că Grupul de lucru are următoarele competențe: ”va elabora propuneri de modificare a legii cu privire la Comisia Națională de Integritate și a cadrului legal conex privind integritatea actorilor din domeniul public.”
Așadar, fără a avea un studiu fundamentat, coroborat cu experiența altor state foste republici sovietice și fără suport legal de elaborare a unei noi legi, persoane cu interese dubioase din acest grup, au elaborat un proiect de lege cu privire la Comisia Națională de Integritate, prin care se dispune desființarea Comisiei Naționale de Integritate ca organ colegial, iar atribuțiile acestei Comisii să fie transmise unui inspector de integritate, care unilateral va lua deciziile pe cazurile supuse controlului”, se menţionează într-o scrisoare deschisă adresată tuturor oficialilor de stat.
Astfel, membrii Comisiei susţin că prin aceste disensiuni se doreşte ca persoanele corupte să-și poată ascunde sau „să legifereze” veniturile și averile nedeclarate, ca să nu fie sancționate pentru conflicte de interese sau incompatibilități. Potrivit membrilor, un singur inspector va pune la îndoială imparţialitatea şi integritatea sa, precum şi obiectivitatea cu care va lucra – asta comparativ cu cei cinci membri ai Comisiei care sunt în prezent.
„Este regretabil că Grupul de lucru de pe lângă Ministerul Justiției, în loc să se ocupe de consolidarea capacităților Comisiei Naționale de Integritate, așa cum o cere Ordinul Ministrului Justiției nr.387 din 06 septembrie 2014, risipește absolut nejustificat potențialul grupului și resursele financiare în acțiuni destructive ale prevenirii și combaterii corupției în Republica Moldova. La fel de regretabil este și faptul că în aceste acțiuni de sabotare și de discreditare a instituțiilor democratice ale statului sunt antrenate și resursele financiare ale donatorilor de peste hotarele Republicii Moldova.
Considerăm că orice modificare a cursului Republicii Moldova în lupta cu corupția, trebuie să fie disociată de interesele persoanelor corupte, să aibă o fundamentare serioasă, bine chibzuită, argumentată și consultată cu publicul larg, pentru a nu transforma reforma justiției într-o poveste de adormit poporul, susținătorii și donatorii externi, iar participarea membrilor Comisiei Naționale de Integritate la acest proces (nu respingerea participării, cum este în prezent), ar fi utilă tocmai din dorința noastră de a face într-adevăr din lupta cu corupția o istorie de succes a Republicii Moldova”, se mai menţionează în scrisoare.
Aceasta este semnată de vicepreședintele Comisiei, Victor Strătilă, membrii: Leonid Morari, Dumitru Prijmireanu şi Vera Lupu.