Legea cu privire la Stema de Stat a R Moldova urmează a fi modificată și va include reglementări ce țin de plasarea, reproducerea, utilizarea imaginii Stemei de Stat pe teritoriul R Moldova și în străinătate, anunță Politik.md.
Potrivit proiectului de lege înaintat Guvernului, Legea cu privire la Stema de Stat a R Moldova, adoptată până la intrarea în vigoare a Constituției R Moldova din 29 iulie 1994, conține prevederi necorespunzătoare legii actuale. În prezent, legea în vigoare face referință la Sovietul Suprem al R Moldova, Prezidiul Sovietului Suprem al R Moldova, Judecătoria Supremă a R moldova, judecătoriile populare raionale (orășănești), sovietele locale de deputați ai poporului, comitetele executive ale acestora, departamentele și comitetele de stat, birourile Notariatului de Stat, fapt ce nu corelează cu prevederile respective din Constituție.
Noul proiect de lege prevede că șefii autorităților, instituțiilor publice și ai misiunilor diplomatice ale R. Moldova, conducătorii persoanelor juridice și fizice sunt obligați să asigure utilizarea corectă, demnitatea și integritatea acesteia.
În același timp, se stabilește și sancționarea penală sau contravențională celor, care profanează Stema de Stat prin: murdărire, inscripționare, desenare sau aplicare a unor obiecte, ardere, deteriorare, înlăturare neautorizată sau alte acțiuni care aduc ofensă acestei.
De asemenea, se interzice utilizarea Stemei de Stat într-un conflict armat la care Moldova nu este parte; ca mărci de fabrică sau comerț ori ca elemente ale acestor mărci; ca bază pentru însemnele vexilare, heraldice, faleristice, uniformistice, exceptând anumite cazuri de interes național.
Se interzice publicitatea neautentică, ce conține date care nu corespund realități în ce privește dreptul de utilizare a Stemei de Stat, utilizarea amorală, care discreditează Stema. Ea nu se amplasează pe clădirile avariate sau în care se efectuează reparații capitale, inclusiv pe fațadele care se repară. În caz că acestea nu pot fi demontate în timpul reparațiilor, acestea se acoperă întru asigurarea integrității și protecției demnității.
Legea cu privire la simbolurile publice se aprobă și se modifică de Parlament, la propunerea Comisiei Naționale de Heraldică, prin lege organică. La data intrării în vigoare a prezentei legi, se abrogă Legea cu privire la Stema de Stat a R Moldova din anul 1990.