Vasile Mogoiu (85 de ani) trăieşte într-o casă bătrânească din satul Corbi, iar cele două camere ale sale sunt ticsite cu vechituri: gunoaie adunate, cărţi, sculpturi în lemn, haine şi... oasele rudelor sale moarte. “Mama, Paraschiva, a murit la vârsta de 80 de ani şi două luni, în 1976, am înmormântat- o, iar la şapte ani am dezgropat-o şi am adus-o acasă, să fie mai aproape de mine. Mama m-a crescut singură, că am fost copil din flori, iar eu am iubit-o mult. Şi pe fratele meu, Ion, l-am adus acasă la şapte ani de la moarte, întrucât copilaşul trebuie să stea lângă mama lui“, a declarat Vasile Mogoiu, pentru ziarul Curierul, în timp ce mângâia emoţionat osemintele mamei sale, aşezate într-o cutie din lemn. Bătrânul spune că, atunci când va muri, vrea ca în mormântul său să fie aşezate şi rămăşiţele celor două rude.
Culmea este că localnicii din Corbi nu par îngroziţi de fixaţia morbidă a lui Mogoiu, ci spun doar că e mai... “ciudat”. “Are un fix şi de aceea îşi ţine oasele rudelor în casă. A murit şi nevasta lui, însă rămăşiţele ei nu le-a adus acasă, că n-a iubit-o aşa mult”, a declarat primarul din Corbi, Mihai Ungurenuş.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE