Guvernul Ponta va rămâne în continuare în funcție. Camera Deputaţilor şi Senatul din România a respins moțiunea de cenzură înaintată în Parlament cu 207 de voturi „pentru” şi 8 – „împotrivă”, informează Mediafax.ro.
Potrivit sursei, premierul Victor Ponta a declarat, după ce moţiunea de cenzură iniţiată de PNL a fost respinsă, că aceasta a fost „un eşec din toate punctele de vedere", precizând că a decis să nu mai participe la „bătălii politice inutile" şi să se concentreze pe „actul de guvernare”.
„Marea problemă e că astăzi nu s-a discutat despre ce trebuie să facă Guvernul zi de zi pentru viaţa oamenilor, şi anume cred că azi trebuia să discutăm cum facem cu salariile, cum facem cu încălzirea pentru iarnă, cum facem cu proiectele europene, care-s efectele reducerii TVA, astea erau subiectele normale pentru moţiune”, a declarat Ponta.
Pentru adoptare şi pentru demiterea Guvernului ar fi fost nevoie de voturile a jumătate plus unu din numărul total al parlamentarilor, adică 276 de voturi. 

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE