Patru cetățeni moldoveni au fost reţinuţi, în această noapte, cu 3650 pachete de țigări ce urmau a fi introduse pe piața neagră de desfacere din România. Pentru reținerea persoanelor, polițiștii de frontieră au fost nevoiți să tragă două focuri de avertisment, relatează POLITIK.
În noaptea de 3 mai, pe malul râului Prut au fost depistate 3 colete, ticsite cu 3650 pachete de țigări marca ”Ashima”, și o barcă gonflabilă. În timpul depistării bunurilor au fost observate urme care duceau spre râul Prut, în acest sens, s-au întreprins acțiuni de căutare a persoanelor pe direcția posibilă de deplasare ale acestora.
După intensele cercetări în zona de competență au fost depistate patru persoane, care au încercat să fugă. Inspectorii de frontieră au tras două focuri de avertisment în plan vertical. Astfel, s-a reușit reținerea a trei locuitori ai satului Boghiceni, raionul Hâncești și unul din satul Brănești, raionul Orhei cu vârste cuprinse între 25 și 39 ani.
La fel, în urma cercetării au fost depistate pe malul românesc al râului Prut încă trei colete cu țigări de contrabandă.
Cazul este cercetat de către poliţie.