Această imagine a fost dată unor copii de clasa a IV pentru a rezolva problema din spatele ei. În ce direcţie merge acest autobuz? În stânga sau în dreapta? Argumentaţi-va răspunsul.
Mulţi dintre cei care au răspuns la această problemă au greşit, sau au răspuns la întâmplare.
 
Voi ce credeţi? În ce parte se deplasează autobuzul? Argumentaţi.
 
 
 

(Raspuns: Autobuzul se îndreaptă spre stânga, pentru că NU se vede uşa de intrare în autobuz.)

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE