LIVE TEXT: 20:00 „Văd că se publică tot felul de declarații de-ale mele scoase din context, dar vreau să fac niște precizări. Am spus mereu și voi spune cu orice ocazie - dacă pierdem calea europeană, pierdem accesul la fondurile europene, ceea ce înseamnă că pierdem și singura șansă și posibilitate de a dezvolta Republica Moldova. Pentru că singuri nu avem din păcate resurse suficiente de a face aceste investiții. Nu vom mai putea face canalizare, apă, drumuri în sate și orașe, proiecte care costă foarte mult și pe care le-am făcut în ritm accelerat, fără precedent în ultimii 4 ani, tocmai datorită ajutorului european.

Să nu credeți că Putin și grupările criminale vor investi în satele noastre. Rușii și bandiții vin ca să ia, nu să dea și asta am văzut-o cu toții în ultimii 30 de ani. De aceea, dragi cetățeni, vă rog repetat să ne informăm din surse credibile”, așa a comentat Igor Grosu declarațiile sale de la Geneva.

Știrea inițială

În spațiul public a fost publicat un video în care Igor Grosu, președintele Parlamentului și liderul (PAS), declară că se întâlnește cu primarii din țară pentru a-i „mobiliza” pentru alegerile parlamentare din toamnă. În discursul său, de la Geneva la întâlnirea cu diaspora, Grosu a vorbit despre presiunea pusă pe primari în contextul alegerilor parlamentare anticipate din 28 septembrie și a respins ideea că aleșii locali ar trebui să fie neutri față de procesele politice. Acesta a mai avertizat primarii că dacă rezultatul scrutinului va fi unul „prost”, nu se vor mai realiza proiecte de infrastructură.

Afirmațiile lui Igor Grosu au provocat un val de reacții critice din partea politicienilor din opoziție, dar și a foștilor colegi de partid. În replică, președintele PAS a afirmat că declarațiile i-au fost scoase din context.

Printre cei care au reacționat se numără primarul Chișinăului și liderul Mișcării Alternativa Națională (MAN), Ion Ceban, dar și Olesea Stamate – fosta colegă de partid a lui Igor Grosu, în prezent candidat independent la alegerile parlamentare din 28 septembrie.

Partidul de guvernământ, PAS nu a negat că Igor Grosu a făcut declarații controversate în cadrul unei întâlniri cu diaspora moldovenească din Elveția, desfășurată în sediul Ambasadei Republicii Moldova din Geneva.

„Adevărul, oricum l-ai formula, este următorul: dacă pierdem calea europeană, pierdem și fondurile europene, ceea ce înseamnă că pierdem și posibilitatea de a mai face canalizare, apă, drumuri în sate și orașe, proiecte care costă foarte mult și pe care le-am făcut în ritm accelerat, fără precedent, anume datorită ajutorului european imens”, a declarat purtătoarea de cuvânt a PAS, Adriana Vlas, notează tv8.md

„Trebuie să ne ținem într-o expectativă și mobilizare, dacă doriți, și încordați undeva. Și asta fac și cu primarii. Personal mă întâlnesc cu toți primarii care nu-s de la noi, pe ai noștri deja îi ținem în tonus”, a spus liderul PAS. Acesta a subliniat că un rezultat slab în alegeri ar însemna stoparea mai multor proiecte locale: „S-a terminat cu canalizarea dată, s-a terminat cu apa, cu multe lucruri bune, necesare nouă”.

Din video publicat pe rețelele de socializare de către liderul PDCM, Igor Grosu, mai rezultă că Grosu a atacat și pozițiile declarate „apolitice” ale unor aleși locali:

„Omul când are o problemă în sat, vine la primar. Așa că abordarea asta gen «eu sunt cu voi, dar eu sunt apolitic»... Nu există, apolitici sunt la Doina. Apolitismul e la Doina, Dumnezeu să-i ierte. În rest, pe toți îi vizează politicul.”

După aceste declarații, primarul Capitalei, Ion Ceban, solicită intervenția instituțiilor statului și reacția Congresului Autorităților Publice Locale (CALM). Ceban acuză că liderul PAS a recunoscut public, în incinta Ambasadei Republicii Moldova din Geneva, că exercită presiuni asupra primarilor care nu fac parte din partidul de guvernare.

„Solicit ca instituțiile abilitate să se sesizeze, iar Congresul Autorităților Publice Locale să iasă cu o poziție cu privire la discursul lui Igor Grosu, care a declarat cetățenilor din diasporă că șantajează direct primarii care nu sunt de la PAS. Asta el o spune într-o ambasadă, public, cetățenilor, închipuiți-vă ce discuții au ei în partid!”, a scris Ceban într-o postare publică.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE