Curtea Supremă de Justiţie a respins cererea fostului judecător Grigore Zubatîi privind reinstituirea sa în funcția de judecător la Curtea de Apel, anunță Politik.md. Ex-judecătorul a cerut anularea hotărârii Consiliului Suprem al Magistraturii, prin care acesta a fost demis.  
Referitor la această decizie,Grigorie Zubatîi se arată nemulțumit, dar afirmă că se va conforma. „Nu sunt de acord, dar nu pot să comentez, trebuie să executăm. Am sperat, pentru că am prezentat o mulţime de încălcări. Em am venit, s-a respins şi cu asta mă duc”, a declarat fostul judecător.
Amintim, că Grigore Zubatîi a fost demis din funcţia de judecător al Curţii de Apel, după ce a emis o decizie în favoarea colegului său Mihai Ciugureanu. Verdictul obliga autorităţile municipale să-i acorde acestuia un lot de pământ. Anterior, Zubatîi a fost sancţionat pentru alte abateri disciplinare. Procedura de demitere a fost iniţiată de către ministrul Justiţiei, Oleg Efrim, care a explicat că avertismentul sau mustrarea sunt insuficiente, în acest caz.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE