Cadavrele mumificate ale mai multor creaturi extrem de ciudate au fost găsite din întâmplare în interiorul muzeului Buxton. Analizândule mai atent, cercetătorii au ajuns la concluzia că părul acestor creaturi pare a fi uman.
Potrivit Anitei Hollinshead, restaurator la Universitatea Lincoln, trupul lor de sirenă pare a fi un fals, des întâlnit în secolul al XIX-lea.
După o atentă analiză a trupurilor mumificate s-a ajuns la concluzia că, deşi părul este uman, în corpul mumiilor nu s-a găsit niciun os, iar coada de sirenă era identică cu una de peşte.
Potrivit superstiţiilor din lumea pescarilor, corăbiile care pleacă pe mare ar trebui să aibă pe punte o astfel de "sirenă" pentru a alunga duhurile rele ale mărilor, pentru a-i feri de primejdii şi furtuni.
Astfel de sirene erau vândute de pescarii japonezi şi au fost cumpărate nu numai de pescari, dar şi de colecţionarii superstiţioşi.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE