Serviciul Tehnologia Informației și Securitate Cibernetică (STISC) a respins ferm, marți, informațiile apărute în spațiul public privind o presupusă scurgere de date de pe platforma compensatii.gov.md.
„STISC respinge categoric informațiile false care circulă în spațiul public, în special prin intermediul unor canale neoficiale și rețele de tip fake news, referitoare la o presupusă scurgere de date pe site-ul compensatii.gov.md”, se arată într-un comunicat oficial.
Instituția califică aceste afirmații drept tentativă de manipulare: „Dezinformarea care circulă online reprezintă o încercare evidentă de manipulare și inducere în eroare a opiniei publice. Acest tip de dezinformare are ca scop afectarea încrederii cetățenilor în instituțiile statului și compromiterea eforturilor depuse pentru consolidarea securității cibernetice în Republica Moldova.”
STISC îndeamnă populația să verifice informațiile doar din surse oficiale: „Facem apel la cetățeni să consulte exclusiv sursele oficiale și să evite diseminarea unor materiale neverificate.”
Totodată, instituția anunță că lucrează alături de alte autorități pentru identificarea surselor acestor falsuri: „STISC colaborează cu autoritățile competente pentru identificarea și sancționarea celor implicați în crearea și distribuirea acestor falsuri.
Și ministrul Muncii și Protecției Sociale, Alexei Buzu, a calificat cele apărute în spațiul public drept o "fumigenă" și a adăugat că ministerul implementează "cele mai înalte standarde de securitate cibernetică în ceea ce privește protecția datelor cu caracter personal pentru cetățenii noștri". În același timp, el a precizat că autoritățile analizează oricum astfel de semnale și se asigură că nu există riscuri semnificative pentru datele gestionate în cadrul programului de compensații, scrie NewsMaker.md.
Solicitat de jurnaliști să comenteze informațiile potrivit cărora datele personale ale cetățenilor "au fost publicate pe DarkNet", ministrul Alexei Buzu a declarat:
"În primul rând nu știm dacă au fost publicate. În al doilea rând, noi am spus – tratăm cu maximă seriozitate și implementăm cele mai înalte standarde de securitate cibernetică în ceea ce privește protecția datelor cu caracter personal pentru cetățenii noștri. Avem mai multe protocoale în acest sens, pe care le respectăm cu strictețe. Dar oricare suspiciune, cât de mică nu ar fi, cât de nefondată, noi o tratăm cu maximă seriozitate. Noi am arătat pe parcursul a ultimilor trei ani, deci am implementat programul de compensații trei ani la rând, că am reușit inclusiv din perspectivă operațională și cibernetică să implementăm acest program destul de bine. Eu cred că ceea ce am făcut noi, inclusiv în speță legată de securitatea cibernetică, este la cel mai înalt nivel".
Întrebat ce măsuri urmează să fie luate pentru a verifica informațiile vehiculate în spațiul public și pentru a ne asigura că nu este vorba despre o scurgere de date, Buzu a răspuns:
"Noi ne asigurăm că toate protocoalele, etapele, modul în care are loc schimbul de date are loc în cel mai securizat mod posibil. Acum, dacă există anumite riscuri, suspiciuni, noi avem persoane tehnice care investighează și se asigură că aceste riscuri sunt gestionate eliminate".
Întrebat dacă datele personale ale cetățenilor sunt sau nu în pericol, ministrul a răspuns:
"Când colectăm și procesăm datele, noi implementăm protocoale și reguli de cea mai înaltă calitate în ceea ce privește siguranța cibernetică. Deci, noi apriori ne asigurăm că datele sunt tratate cu maximă grijă și protejăm cetățenii noștri. Acum că apar în spațiul public diferite fumigene este o situație. Prin grija noastră pentru siguranța datelor cetățenilor, noi oricum le analizăm și ne asigurăm ca mereu să nu existe riscuri semnificative pentru datele care le gestionăm în acest program".
Pe 27 mai, canalul de Telegram Index a scris că toate datele personale ale cetățenilor Republicii Moldova, care au depus cereri pentru obținerea compensațiilor la facturi pe compensații.gov.md, au fost scoase la vânzare pe platforma DarkNet. Mai exact, menționa sursa, se vând "cheile de acces" la acest site unde sunt datele personale ale cetățenilor.