La această oră două puncte de trecere, amplasate la frontiera cu Ucraina, încă mai rămân blocate. Este vorba despre punctele: Cosăuţi-Iampoli și Soroca-Ţekinovka, care rămân blocate din cauza formării podurilor de gheață pe râul Nistru, anunță Politik.md.
Potrivit datelor poliției de frontieră, în ultimele patru zile, în rezultatul formării sulurilor de zăpadă şi rafalelor puternice de vânt, a fost suspendată activitatea a mai multor puncte de trecere amplasate în sudul ţării, pe sectorul moldo-ucrainean al frontierei de stat.
Conform bilanțului acestei săptămâni, la frontieră au fost reținute 88 de persoane, care au încălcat legislaţia frontalieră şi migraţională a Republicii Moldova, în total frontiera fiind traversată de 145 mii persoane, iar traficul mijloacelor de transport a înregistrat un flux de aproximativ 29 mii unităţi.
Nu a fost autorizată trecerea frontierei de stat a 76 de  persoane, dintre care 41 la ieşirea din țară. Motivele pentru care nu a fost  autorizată  trecerea frontierei rămân prezentarea actelor de călătorie nevalabile,  termen expirat al documentului, necorespundere cu statutul punctului de trecere al frontierei de stat ș.a.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE