Deputatul PCRM, Artur Reșetnicov, vine cu o idee neobișnuită privind organizarea și funcționarea structurilor puterii în R. Moldova. În opinia lui, Administrația Publică Centrală trebuie schimbată redical.
„Cu așa sistem, indiferent de culoarea partidelor de la guvernare, lucrurile nu se vor schimba spre bine.
În viziunea mea, alegerile parlamentare anticipate ar putea fi mai efeciente, dacă am schimba constituțional „piramida" puterilor în stat: lichidăm postul de președinte de țară și împuternicirile respective distribuim corespunzător prim-ministrului și parlamentului. Astfel, puterile în stat se vor baza pe încredere și responsabilitate.
Este o propunere personală, dar care cred că, dacă se realizează, ar putea „să trezească din somn Moldova” ”, scrie deputatul pe pagina sa de facebook.
 

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE