Moldova şi Turcia examinează posibilitatea anulării reciproce a regimului de vize dintre cele două state. În acest sens a fost semnat un Acord de facilitare a procedurilor pentru obţinerea vizelor de către anumite grupuri socio-profesionale, anunță agenția Infotag joi, 17 noiembrie.
Potrivit sursei, despre realizarea acestui fapt în perspectivă, s-a discutat la Ankara, în cadrul celei de a 9 runde, de consultări moldo-turce în domeniul consular.
Responsabili din cadrul Ministerului Afacerilor Externe şi Integrării Europene au relatat că o primă etapă în abolirea regimului de vize ar fi semnarea unui acord de facilitare a procedurilor pentru obţinerea vizelor de către anumite grupuri socio-profesionale, precum şi acordarea de vize gratuite pentru studenţi, cercetători, artişti, jurnalişti, precum şi vize de lungă durată cu intrări multiple pentru şoferii de cursă lungă și oameni de afaceri.
În cadrul consultărilor s-a convenit asupra negocierii Acordului cu privire la readmisia persoanelor aflate în situaţie de şedere ilegală. Părţile au examinat şi dificultăţile pe care le întîmpină cetăţenii ambelor state aflaţi pe teritoriul Moldovei şi Turciei.
Partea moldovenească a propus accelerarea acţiunilor orientate spre protecţia socială a cetăţenilor moldoveni aflaţi pe teritoriul Turciei, mai scrie sursa.