Câștigarea primăriei capitalei, scrie sursa citată, este o uriașă miză pentru guvernarea democratică de la Chișinău, având în vedere și faptul că în centrul administrativ și politic al țării locuiesc circa 800.000 de persoane, din totalul de circa 3 milioane, populație aflată în momentul de față în țară.
 
”Alianța pentru Integrare Europeană are, așadar, o mare responsabilitate pentru păstrarea cursului democratic al țării, pentru continuitatea reformelor democratice, pentru accederea în structurile europene și euro-atlantice. Totuși, nu s-a reușit desemnarea unui candidat unic al Alianței”,  scrie Ziarul de Iași.
 
Pe lângă „bătălia pentru Chișinău", de maximă importanță este ca, în teritoriu, cât mai mulți primari și consilieri din partea AIE să câștige, numai în acest fel putându-se asigura democratizarea reală a țării și evoluția ei pe un trend ascendent, având la bază valorile europene.
 
Sursa citată mai scrie că în această privință, un rol deosebit îl pot juca elitele intelectuale ale țării, la care se adaugă formatorii de opinie din mass-media. Toți aceștia trebuie să se implice și să explice oamenilor, cu multă răbdare, necesitatea participării la vot, ca o expresie a exercitării drepturilor democratice. O altă experienta nefastă, precum cea de la Referendumul din septembrie 2010, este de dorit să nu se mai repete....
 
Participind la procesul electoral, îndeamnă ziarul român, votând în cunoștință de cauză valorile democratice și europene, frații noștri din Republica Moldova pot conta pe sprijinul explicit și continuu al patriei-mamă. Ieșirea din situația de provizorat a țării și lepădarea definitivă de comunism trec prin filtrul conștiinței naționale a celor din spațiul cuprins între Prut și Nistru. Sperăm, cu deplin temei și cu încredere nestrămutată, că 5 iunie 2011 va reprezenta o dată istorică pentru toți românii...

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE